Každý, kdo by si chtěl udělat na zahrádce vlastní venkovní posezení, by měl popřemýšlet nejen o podlaze a nábytku, nýbrž také o vhodném zastřešení. Právě díky němu je totiž možné používat venkovní posezení beze strachu z případných přeháněk.
Levné možnosti je lepší raději vynechat
Dobře zvolená střecha na terasu může sloužit klidně několik desítek let. Zároveň by se mělo jednat i o ozdobný prvek, který by měl majitele nějak reprezentovat. A proto není zrovna ideální si místo střechy natáhnout třeba lacinou nepromokavou plachtu.
Ano, sice tak člověk ušetří, na druhou stranu si tím udělá akorát ostudu u kolemjdoucích, nemluvě o sousedech.
Navíc takovéto svépomocné řešení obvykle rychle zklame, a to při prvním silnějším větru. Ani sebelepší nepromokavá plachta nevydrží drsnější vichr.
Ideální variantou jsou tedy pergoly, respektive zahradní altány. Obě tyto zahradní konstrukce jsou velmi oblíbené a pro potřeby zakrytí venkovního posezení zcela dostačující.
Co je lepší?
Otázkou je, zvolit si raději altán, nebo pergolu? Každá varianta má něco do sebe. Většina druhů zahradních altánů je v podstatě kompletní venkovní posezení, jelikož tvoří jak podlahu, tak i střechu. Stačí jen dokoupit nábytek. Tyto druhy altánů tudíž bývají mnohem dražší než pergoly.
Ty jsou konstrukčně mnohem jednodušší, jelikož jsou tvořeny pouze podpůrnou kostrou a samotnou střechou. Jejich využití je ovšem daleko flexibilnější než v případě altánů. Pergola totiž může stát nejen samostatně, ale dá se připevnit i k domu. Ideální varianty pro ty, kterým terasa začíná hned u vchodu.
Sestavení
Ať už se člověk rozhodně pro jedno či druhé, s největší pravděpodobností dostane prefabrikovanou stavebnici. Díky tomu se dá zastřešení relativně snadno sestrojit dohromady.
Zvládnout by to měli i naprostí laici. Stačí mít jen vhodné vybavení, minimálně jeden pár rukou navíc a dostatek trpělivosti. Zastřešení běžně staví i dodavatelé, avšak za peníze.