Někteří ji odmítají, jiní ji vítají s otevřenou náručí. Řeč je samozřejmě o půjčce. Co říkají statistiky o českém úvěrovém sektoru? Čtěte v článku.
Úvěrům se někteří vyhýbají jako čert kříži. Alespoň jednou v životě ovšem potká každého z nás situace, kdy je půjčka vhodným řešením našich problémů. Jaký ale mají postoj k zadlužování Češi?
Jsou Češi zodpovědní?
Abychom získali jednoznačná data, museli bychom provést velký průzkum. Dobrou představu si ale můžeme udělat z volně dostupných informací. Podle nich se totiž Češi letos zadlužovali mnohem méně než v předchozím roce. Nebankovní úvěr pro živnostníky do těchto statistik není započítán, ale podle České bankovní asociace se letos chovalo rizikově jen 13 procent domácností.
Oproti loňské pětině to je výrazný pokles. Neznamená to ovšem, že by se české domácnosti začaly zbavovat dluhů. Právě naopak. Spousta z nich své půjčky ještě splácí, jiní si zase berou další půjčky na splacení těch předchozích. Právě půjčování peněz na splácení úvěru je podle dat ČBA velice časté, stejně jako úvěr na auto, rekonstrukci nebo spotřební elektroniku.
Špatná a dobrá půjčka
Tento trend potvrzují i další čísla. S nákupem na splátky má totiž v Česku zkušenost už více než 59 % lidí, splaceno ale má jen čtvrtina z nich. Přitom jen za loňský rok si peníze půjčila hned celá třetina populace. Do této statistiky se přitom nepočítá nebankovní úvěr pro OSVČ, ani hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření.
To ale neznamená, že by půjčování peněz bylo jakkoliv špatné. Pokud tedy umíte rozeznávat mezi dobrým a špatným úvěrem. Například nebankovní úvěr pro živnostníky může pomoct nejen v těžkých chvílích, ale i v době, kdy chcete růst. Takto můžete získat peníze na další rozvoj a mít v záloze dostatek financí. To samé platí i v případě, že chcete investovat.