Na soutoku Svratky a Svitavy se na jihu Moravy rozkládá největší město tohoto regionu. Co však o jihomoravské metropoli víme? Většina Pražanů dokonce nezastírá, že v Brně nikdy nebyla a nestydí se za to prohlašovat, že nemají důvod tento nedostatek napravit. Ale je tomu skutečně tak? Opravdu Brno není turisticky dostatečně atraktivní? Kdepak, samozřejmě že tomu tak není. V následujících řádcích se přesvědčte o tom, že výlet do Brna není ztrátou času. Co si tedy nenechat ujít?
Gotické klenoty v Brně
Kolem roku 1000 se na území dnešního Brna ještě rozkládala jen prostá osada, ale už v roce 1243 se pyšnila městskými právy získanými od krále Václava I. Dominantou celé oblasti je mohutná silueta hradu Špilberk, který jakožto královský hrad zhlíží na Brno již od poloviny 13. století. Samotná hrad má za sebou poměrně pohnutou historii a dnes si ji můžete připomenout v Muzeu města Brna.
Součástí hradu je rovněž biskupství města brněnského, které sídlí v původně románské bazilice, od roku 1777 novogoticky přestavěné. Když už jsme u těch bazilik, netřeba opomenout ani překrásnou baziliku Nanebevzetí Panny Marie, považovanou za klenot gotické architektury. Mezi ostatními brněnskými chrámy vyniká zejména netradičním pojetím půdorysu a stavební techniky obecně.
Brněnské zajímavosti
Jestli se o některé brněnské pamětihodnosti v poslední době mluvilo o něco více, pak je to jednoznačně proslulá vila Tugendhat. Funkcionalistická stavba, kterou nalezneme v Černopolní ulici, je dílem renomovaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe a postavena byla v letech 1930-31. Dnes je otevřená veřejnosti a zájem o její prohlídku je tak velký, že je potřeba předem si zamluvit vstupenky. Kdo má rád přírodu, turistiku či sport, ten jistě nepohrdne návštěvou některých z mnoha brněnských sportovišť. Vyhledávaným cílem k rekreaci, koupání nebo cyklistickým vyjížďkám je například Mariánské údolí, ideální cíl letních výletníků bezprostředně navazující na CHKO Moravský kras.