Pokroky ve světě technologií, zejména v oblasti telefonů, daly každému do ruky ucházející foťák. A s boomem sociálních médií začali lidé sdílet své fotky jako nikdy předtím. Chceme být viděni a poznáváni. Možná je to díky Instagramu, ale fotografie se poslední dobou hodně posunula. Fotkou vyjádříte více než tisícem slov, a fotka z mobilu je sama o sobě jazykem. Pro některé je mobil nové rodinné album, pro některé vizuální deníček. Ale pro malou hrstku lidí je focení mobilem skutečnou výzvou a dosahují pozoruhodných výsledků. Jak? Podívejte se, jak toho dosáhnout.
Jak nastavit foťák u mobilu?
1) Nastavení – důkladně vyčistěte foťák i čočku. Přes špinavou čočku budou vidět akorát tak částečky prachu. Uvolněte nějaké místo v paměti telefonu, aby byla odezva co nejrychlejší. Ujistěte se, že jas je na maximální úrovni, stejně jako rozlišení.
2) Výběr aplikace – stáhněte si alespoň jednu aplikaci k úpravám fotek. Vyviňte si svůj styl. Existuje jich mnoho. Rád používám Snapseed, který patří mezi 10 nejlepších. Můžete zde upravovat mnoho věcí, včetně přidávání filtrů. Je to něco jako photoshop v mobilu.
3) Focení – zamiřte s klidnou hlavou jako sniper a foťte. Hledejte světlo. Foťáky v mobilech nepobírají tolik světla, takže čím více ho na place je, tím lépe. Nikdy nepoužívám blesk z mobilu, protože to zabíjí stíny a fotka ztrácí nádech. Vytěžte maximum z přirozeného světla. Zapomeňte na zoom. Zničí fotku. Místo toho udělejte pár kroků vpřed. Když nevíte, co fotit, inspirujte se ve své duši a hledejte zajímavé, ale jednoduché věci. Hledejte něco, co nikdo jiný nemá. Fotka není o vytvoření dobrého obrázku, ale o zachycení pocitu. Foťte, dokud ho nenaleznete.
4) Aplikujte pravidla kompozice a pak je porušte – jak už jsem říkal, fotografování je jazykem. Fotka by měla obsahovat mnoho informací, ale pozor – neplatí heslo „čím víc, tím líp“. To by mohlo lidi mást. Fotka musí mluvit sama za sebe a oslovit oči diváka.
Hlavním pravidlem je tzv. zlatý řez. Obraz se rozdělí na devět rovnoměrných čtverců. Objekt zájmu by měl být vždy umístěn zhruba ve dvou třetinách fotky. Toto se dá natrénovat, protože mnoho mobilů už umí tyto pomyslné čtverce vytvořit.
Ale protože pravidla existují, jen aby se dala porušovat, zkuste to také. Prostě foťte, dokud nenajdete zajímavý způsob.
5) Editace – je to stejně důležité, jako focení samotné. Vše začíná v momentu, kdy se rozhodnete, co v záběru zůstane a co ne. Začněte vyrovnáním obrázku. Vystřihněte vše nepotřebné, a aplikujte výše zmíněné pravidlo. Napřed vylaďte jas a kontrast. Méně je více, pamatujte. Zapomeňte na trendy a filtry používejte podle existujících barev. Používejte černobílý pro fotky vytvořené v poledne, sépii k vyjádření nálady. Fotka slouží k vystižení okamžiku, a filtry to umocňují. Správný filtr je polovina úspěchu.
Nástroj je jen tak užitečný, jak moc ho člověk umí používat. Přes Instagram, Tumblr nebo Facebook proteče mnoho obrázků. Je to nový jazyk, a když porozumíte principům, dosáhnete další úrovně rozvoje a vyjádření vizuální poetiky. Ať už výsledek vytvoříte špičkovým fotoaparátem, nebo smartphonem. Takže jděte ven a mačkejte spoušť, jak jen to půjde.