Sháníte pronájem bytu ve Valašském Meziříčí? Zdá se vám to poněkud složité? Máte dokonce pocit, že vlastně ani není z čeho vybírat? Nutno uznat, že jsou vaše dojmy v podstatě správné. Ve městě, jehož populace čítá více než dvacet tisíc lidí, je nabídka volných pronájmů skutečně tristní. Inzerci můžete prohledávat od rána do večera a najdete tak nanejvýš dvě desítky bytů. Tomu bohužel odpovídá také průměrná úroveň činží, kterou by člověk očekával spíše v poněkud větší aglomeraci. A trochu konkrétněji? Pokud nemůžete jen na holý nájem vynaložit alespoň 7 tisíc korun měsíčně, raději to rovnou vzdejte! A jaké jsou vyhlídky pro letošní rok, případně pro léta následující? Budete mít větší šanci nebo se snad může situace ještě zhoršit?
Hledáte pronájem bytu ve Valašském Meziříčí? Hodně štěstí!
Připadá vám nabídka nájemních bytů ve Valašském Meziříčí poněkud skromná? Ceny jsou vyšší, než jste čekali? Máte naprostou pravdu. Situace na trhu s nájemním bydlením zde má k ideálnímu stavu vážně daleko. V některých regionech přitom volných nemovitostí výrazně přibylo a průměrné činže v České republice i díky tomu v poslední době klesly. Jelikož je však řeč o „průměru“, je zřejmé, že se to nemuselo dotknout všech lokalit. A také nedotklo. Zatímco Praha pod vlivem „covidové“ pandemie zažila zdaleka největší propad nájmů v novodobé historii a nabídka volných nemovitostí se alespoň dočasně rozrostla o tisíce činžovních bytů, celou řadu našich měst podobný vývoj zcela minul. A právě Valašské Meziříčí mezi ně k vaší smůle patří. Potřebujete zde nutně najít střechu nad hlavou? S trochou štěstí se vám to snad podaří. Měl by to být přinejmenším dvoupokojový byt? To už bude vyžadovat více než jen štěstí. Připravte se na to, že se pod 10 000 Kč nedostanete! Samozřejmě bez plateb za energie.
Co si lze pronajmout ve Valašském Meziříčí? (01/2022)
Dispozice |
Užitná plocha v m2 |
Popis |
Činže v Kč |
1+kk |
22 |
po rekonstrukci, panel |
7 700 |
1+1 |
38 |
2.patro, zatepleno |
9 500 |
2+1 |
52 |
cihla, 2 balkony |
10 000 |
3+1 |
74 |
3.patro, cihla |
11 000 |
Drahé nemovitosti zvednou činže
Určitě jste si všimli, jakým tempem rostou v České republice prodejní ceny rezidenčních nemovitostí. A možná také víte, že průměrné činže za tímto nebývalým zdražováním v posledních dvou letech zaostávaly. Stagnace nájmů je dána především masivním odlivem turistů a zahraničních pracovníků, k němuž došlo v souvislosti se zmiňovanou pandemií nemoci COVID-19. Lze však očekávat, že jakmile všemožná omezení skončí a život se více méně vrátí do normálních kolejí, vydají se směrem vzhůru také činže. Drahé nemovitosti se zkrátka do nájemného dříve či později promítnou. A protože jsou byty nedostatkovým zbožím, bude jejich zdražování s největší pravděpodobností pokračovat také letos, takže vyhlídky nejsou pro vás nejlepší. Jak velké toto zdražování bude a jak citelně se propíše do požadovaných činží, to bude záviset na řadě okolností.
Investiční nákupy
S ochlazením cen nejspíše mnoho nepomůže ani aktuální růst úrokových sazeb. Je sice pravdou, že se řada nákupů na tuzemském realitním trhu odehrává za pomoci hypotečních úvěrů a že jejich vyšší úročení některé z potenciálních kupců od jejich záměru odradí. Poptávka však bude navzdory tomu stále vysoká. Vyšší než jakou může náš trh s rezidenčními nemovitostmi v dohledné době uspokojit. Z velké části bude totiž tvořena tzv. investičními nákupy, za nimiž stojí jak movitější spoluobčané, kteří si pořizují druhý či třetí byt, tak realitní skupiny a fondy, jejichž apetit je stále větší a větší.
Nájemní bydlení se stane trendem
Zdražování nemovitostí popožene nájmy směrem vzhůru, to je téměř jisté. A proč považujeme takový vývoj za pravděpodobný? Není to tak složité. Kdo dráž koupí, bude chtít vyšší nájemné. A jelikož vysoké ceny domů a bytů zároveň způsobí, že si vlastní střechu nad hlavou nezvládne pořídit stále více z nás, bude také stoupat poptávka po pronájmech. A jistě bude dostatečně vysoká na to, aby majitelé činžovních bytů mohli chtít více. Množství lidí žijících v nájmu, které je u nás na rozdíl od mnoha zemí západní Evropy prozatím zanedbatelné, v nejbližších letech stoupne. Život „ve vlastním“ už zkrátka nebude pro každého. Pokud předpokládáte, že zůstanete na pronájem odkázáni i do budoucna a nejde pouze o dočasné řešení, jistě vás podobné predikce příliš nepotěší. Co by se muselo stát, aby se tento scénář nenaplnil? Co by mohlo učinit bydlení dostupnějším?
Šanci vám dá masivnější výstavba
Situace na trhu s bydlením, a to ať už vlastnickým či nájemním, se sice bude v jednotlivých regionech naší republiky do jisté míry lišit. Podobně jako nyní. To je pochopitelné. Celkový obrázek se však zřejmě s výše uvedenou předpovědí bude v podstatě shodovat. Valašské Meziříčí nebo Vsetín, České Budějovice či Tábor, Ústí nad Labem nebo Litoměřice. Ceny nemovitostí porostou všude a brzy je bude následovat také nájemné. Možná se zeptáte, zda existuje něco, co by dokázalo tento trend zastavit nebo snad dokonce zvrátit. Něco, co by vám dalo šanci na pořízení vlastní nemovitosti. Ano, jistěže existuje! Řešením neutěšeného stavu na trhu s bydlením může být masivní výstavba.
Nový zákon
Masivnější výstavba. Taková, po které už roky volají jak developeři, tak celá řada odborníků z řad ekonomů a dokonce i někteří sociologové. Jedině ta by snad mohla přinést žádoucí změny. Až donedávna bylo snažení zmíněných odborníků marné, ale jak se zdá, dílčí úspěch se přece jen dostavil. Je jím nový stavební zákon, který má výrazně zrychlit zdlouhavé povolovací procesy a tím přispět k rozsáhlejšímu budování. Navzdory tomu, že jde o zákon nedokonalý, který ještě projde úpravami, přece jen skýtá určitou naději. Naději, že se dočkáte cenově dostupnějšího bydlení.
Nevěříte? Už jste s životem v nájmu smířeni?