Hlavně uživatelé – začátečníci se často domnívají, že k bezproblémovému chodu počítače stačí mít moderní hardware.
Ten je sice nezbytný, nicméně je tu ještě software. Bez toho je i ten nejlepší počítač na planetě jen bezcenným šrotem. Software však často stojí majlant.
Volně dostupné programy nejsou vždy nejlepším řešením
Hodně lidí místo toho, aby začali ve velkém utrácet za vhodný software, prostě postahuje programy zdarma a fungují na nich. Nic proti tomuto řešení, někomu může vyhovovat. Toto je však způsob, který dokáží ocenit převážně zkušení uživatelé PC. Naprostí laici obvykle nemají ani tušení, co a kde vůbec stáhnout.
Přitom programy zdarma nejsou vyloženě špatné, alespoň ne všechny, nicméně mají mnohem horší podporu tvůrčího týmu než placená konkurence. Dává to docela smysl, jelikož volně stažitelný software většinou produkují nadšenci během svého osobního volna jako koníček. Je tedy logické, že na nějaké případné opravy či pilování uživatelského rozhraní nemají moc času.
Někdy přijdou k užitku rovněž i dema, ovšem také ne vždy. Některá dema mají jen velmi omezený počet funkcí, jiná umožňují vše, avšak pouze na velmi omezenou dobu. Proto je pro většinu lidí lepší si za software prostě zaplatit.
Druhotná licence
Platit je obvykle nezbytné například za antivirové či systém čistící programy. Typicky třeba AVG Tuneup licence nestojí sice moc, avšak proč si ho nekoupit ještě levněji, když je to možné? Stačí najít obchod, kde se prodávají takzvané druhotné programy, tedy takové, které již byly alespoň jednou někým používané.
Takový software je dobré nakupovat u prověřených obchodníků, u nichž existuje velká záruka, že se na svých zákaznících nedopustí žádného podvodu.
Mezi takovéto obchodníky se řadí kupříkladu i e-shop Pro Licence. Ten je u nás velmi oblíbený, což dokládá i obrovské množství kladných recenzí.