Živnostenský list má v České republice v současné době zhruba devět set tisíc lidí. Jedná se o nejrůznější řemeslníky, ale také třeba kadeřníky, kuchaře, řidiče a mnoho dalších. Živnostníci jsou oficiálně označování jako OSVČ – tedy osoba samostatně výdělečně činná. Pokud byste i vy rádi pracovali „sami na sebe“, přečtěte si, jak se k živnostenskému listu dostat.
Na začátku je však třeba uvést na pravou míru některé pojmy. „Živnostenský list“ totiž je v současné době již právně zaostalý pojem. Ve skutečnosti bychom měli hovořit o „výpisu z živnostenského rejstříku“. A teď tedy k tomu, co je pro tento text nejdůležitější: jak se k takovému dokumentu dostat?
Podmínky pro získání živnostenského listu
Jdeme na živnostenský úřad Základem je splňovat všeobecné podmínky pro živnostenské podnikání: plnou svéprávnost a bezúhonnost (ověřuje se v trestním rejstříku), dále je potřeba zaplatit administrativní poplatek 1000 korun a pochopitelně splňovat konkrétní podmínky vázající se k jednotlivým živnostem. Ty se samozřejmě liší podle charakteru dané činnosti. Co se týče živností řemeslných a vázaných (týkají se například prací se speciálními materiály, jako je tabák, chemické látky, nebezpečné odpady a podobně), je potřeba doložit rovněž důkaz o dosažení požadované odborné způsobilosti, tedy obvykle vzdělání nebo praxi.
Protože však většina živností patří do kategorie tzv. živností „volných“, není obvykle potřeba žádných dalších náležitostí a živnostenský úřad rovnou provede potvrzení žádosti. Se všemi těmito náležitostmi nedostavíme na živnostenský úřad v našem regionu, kde vyplníme jednotný registrační formulář.
Co si ještě pohlídat
Jasno je potřeba si udělat i v záležitostech pojištění a daní. Pokud je pro živnostníka jeho činnost OSVČ hlavním zdrojem příjmů, pak je potřeba již od počátku činnosti platit měsíčně zálohy na a sociální pojištění. Má-li živnost jako vedlejší pracovní činnost, doplácí pojištění až po skončení daňového roku. Během celého rokuje potřeba schraňovat si všechny doklady, ze kterých se následně provádí daňová evidence nebo evidence příjmů. Jsme-li plátci DPH, je požadováno ještě vedení evidence podle zákona o DPH.