Téměř každá žena už od dětství touží otěhotnět, avšak až do určitého věku a přesvědčení sebe samé, se otěhotnění brání. Nejčastěji používaným prostředkem jak zabránit otěhotnění je užívání chemické antikoncepce. Obecně platí názor, že když antikoncepci přestanete užívat, tělu byste měli dopřát nějaký čas na regeneraci a znovu nastartování reprodukčního procesu. Nedaří se vám ani pak otěhotnět?
Základem je kompletní a důkladné vyšetření, a to před jakoukoli formou umělého oplodnění. Pokud máte méně než 25 let a neotěhotněly jste do 6 měsíců, nestresujte, počkejte s návštěvou u odborníka ještě pár měsíců. Je vám již více jak 30 let a stále se vám nedaří otěhotnět? V průběhu půl roku, navštivte svého lékaře přesto, že odborníci tvrdí, že je třeba zkoušet alespoň 1 rok … Však zkoušet můžete i vedle vyšetřeních, zda jste vy a i váš partner v pořádku, či ne.
Výběr kliniky asistované reprodukce
Speciální pracoviště zabývající se léčbou neplodnosti a umělým oplodněním si vybírejte podle referencí na internetu. Dobré zkušenosti mají mnohé ženy s ostravskou klinikou Eurofertil CZ, a.s., podrobnější informace se dovíte na webu eurofertil.cz.
Setkání s lékařem
Při setkání s lékařem proběhne vyšetření a navrhne se léčba. Případně, když vám lékař navrhne umělé oplodnění, zajímá ho věk každého člena páru, doba trvání neplodnosti a výsledky případné předchozí léčby. Oficiální zahájení léčby je považován u prvního dne menstruačního cyklu (první den po menstruaci). Druhý den jde pacientka na ultrazvuk a je jí odebrán vzorek krve pro stanovení hladiny estrogenu. Ultrazvuk je určen k posouzení velikosti cysty na vaječníku a jejich identifikaci.
Hormonální příprava na umělé oplodnění
Ženě se odebírá více vajíček, aby se zvýšila úspěšnost početí. Umělé oplodnění, než k němu dojde je nutné přistoupit k hormonální přípravě. Aby nedošlo k předčasné samovolné ovulaci, přistupuje se k injekční aplikaci hormonů. Dochází ke stimulaci vaječníků a k dozrání hned několika vajíček najednou. Prostřednictvím léků se zabrání k uvolňování přirozených hormonů v organismu, celý cyklus je tak plně pod kontrolou lékaře. Fáze hormonální přípravy trvá 1 až 3 týdny, kdy se neustále kontrolují zrající folikuly s vajíčky s použitím vaginálního ultrazvuku.
Odběr pohlavních buněk
Odběr vajíček vyžaduje 10 minut trvající zákrok, jelikož jde o bolestivý proces, probíhá v celkové anestezii přes pochvu ženy. Ve stejný den je nutné získat spermie a to několika způsoby – masturbací nebo méně časté je odsátí z nadvarlat, odebráním tkáně varlat nebo rozmrazením uschovaného semene partnera či dárce.
Oplodnění a kultivace embryí
Samotné oplodnění probíhá v prostorách laboratoře a to:
- klasickým způsobem, kdy se přidají spermie do kultivačního média k vajíčku
- mikroinseminační metodou (nejčastěji ICSI) – přímé vpravení jediné spermie do vajíčka
Pokud vše proběhne hladce a z oplozeného vajíčka vznikne embryo, je stále několik dní mimo tělo ženy, kdy dochází ke kultivaci a pravidelné kontrole, aby odborníci zjistili, zda dochází u embrya ke správnému vývoji.
Embryotransfer
Přenos oplodněných vajíček se provádí v období od 3 až 5 dnů, kdy se nadějně vyhlížející embrya přenesou do dělohy. Jedná se o bezbolestný zákrok vedený přes děložní čípek pomocí katétru. „Extra“ kvalitní embrya mohou být zmražena a použita v budoucnu, pokud se umělé oplodnění nepodaří nebo žena v pozdějších letech bude mít zájem o další dítě postupem in vitro. Zda bylo umělé oplodnění úspěšné, odhalí těhotenský test prováděný nejdříve 10. den po embryotransferu a následné ultrazvukové vyšetření. Těhotenský test si můžete udělat i doma, ale klinické testy jsou mnohem přesnější a spolehlivější.
Zcela jistě nezapomínejte na vitamíny na podporu plodnosti, jsou důležité. Můžete zkusit i čaje na podporu otěhotnění.