Poměrně zdlouhavá záležitost, která může nést obrovské ovoce. Založit společnost s ručením omezeným je sice administrativně a časově složité, ale je pravdou, že získáte „za odměnu“ pestrou paletu výhod, které jinde nenajdete. Takže jak se celá tahle společnost vlastně zakládá a na co si dát pozor?
Na úvod sepíšeme společenskou smlouvu
Společenská smlouva je pro založení „sročka“ nezbytně nutná, děje se tak formou notářského zápisu. Vlastně u toho ani nemusíte být, stačí někoho vybavit takzvanou plnou mocí. Pokud jste jediný zakladatel, notář od Vás bude vyžadovat spoluúčast při sepsání tzv. zakladatelské listiny. Zde musí být uvedeno několik základních údajů, konkrétně jde o název a sídlo firmy, uvedení jmen jednatelů a společníků, předmět podnikání, výše základního kapitálu a případná dozorčí rada. Název společnosti musí být jednoznačný, jinak rejstříkový soud odmítne její zřízení. Společenská smlouva vyjde u notáře zhruba na pět tisíc korun, časová náročnost je pak vlastně poměrně malá.
Základní vklad do s.r.o. je také třeba
Na úvod je samozřejmě potřebný nějaký vklad, aby firma vůbec mohla fungovat. Nejlepší jsou pak vklady peněžité, účet jako takový postačí jeden jediný (a velmi ochotně jej zřídí jakákoliv banka, doslova obratem, tady problémy žádné nebudou). Pokud se rozhodnete pro tzv. nepeněžité vklady, je to možné – musí ale jít o předměty, které bude firma s jistotou využívat ke své podnikatelské činnosti.
Co dělat dál? Zajděte na živnostenský úřad, kde budete potřebovat živnostenské oprávnění. Bez něj se prostě podnikat nedá, a to ani u nás. Při podání žádosti pak zaplatíte tisícikorunu. Klíčový je také zápis společnosti do obchodního rejstříku, se stejnou cenovkou jako zřízení živnostenského oprávnění. V podstatě stačí jen vyplnit předepsaný formulář s pár údaji a opět se o to může postarat notář.