Jsou obory, ve kterých na měření obzvlášť záleží. Ani když něco tvoříte v dílně, nechcete mít rozměry špatně, nicméně pro takové strojírenství či stavebnictví hraje každá odchylka obrovskou roli. Nakonec by se kvůli ní mohl zbortit dům nebo třeba celý most. A tak nejen v těchto oborech se musí pořádně měřit.
Domácí kutil si možná vystačí se svinovacím metrem, ti pokročilejší pak mají posuvné měřítko. Ve firmách se používají jiné nástroje. Obvykle měří digitálními měřidly, která jsou přesnější a nehrozí u nich riziko lidské chyby. Dále rozměry ověřují také pomocí kalibrů.
Pozor, kalibrem se neměří
Sice jsme si prozradili, že se rozměry dají ověřovat prostřednictvím kalibrů, ale nenechte se zmást. Tato pomůcka neslouží k měření. Nenašli byste na ní žádnou stupnici. Ona je totiž schopná vám pouze říct, zda rozměry sedí, či nikoliv.
Kalibrů je několik podle typů použití. Například válečkový kalibr se používá k ověřování rozměrů otvorů. Závitový kalibr je určený na závity. Pak máme třeba ještě třmenový kalibr či nastavovací kroužky. A jak tedy přesně fungují?
Kalibry mají dvě strany
Každý kalibr je složen ze dvou částí, zpravidla je oboustranný. Jedna část musí pasovat, ta druhá naopak nesmí. Pokud dopadne ověření nějak jinak, je rozměr chybný. Jestliže nepasuje ani jedna strana, výrobek lze opravit. Jakmile pasují obě, je závada neopravitelná.
Kalibry jsou tedy vyráběny konkrétně na jeden daný rozměr. Vyplatí se zejména pro sériovou výrobu, nicméně třeba již zmiňované závitové kalibry mají univerzální použití. Závity se totiž nejčastěji vyskytují v několika normovaných velikostech.
Všechny zmiňované typy kalibrů je možné sehnat i online, například u společnosti Michovský tools, která je schopná vyrobit konkrétní kalibr na míru podle výkresu. Své výrobky rozhodně nedodává pouze firmám, i jednotlivci si zde mohou pořídit kvalitní výbavu do své dílny.