Digitální měny zaznamenávají masivní nástup a předznamenávají novou éru v oblasti financí.
Pravděpodobně většina lidí už někdy slyšela o Bitcoinu, ale jen málo lidí ví, co skutečně představuje a že existují stovky podobných digitálních měn. Situace se ale mění, velká změna začala letos na jaře, kdy obchodování kryptoměnami zaznamenalo obrovský boom.
Celková tržní kapitalizace těchto digitálních aktiv se během pár měsíců zvedla ze čtyř na více než 100 miliard amerických dolarů. O digitálních měnách se proto začalo psát v médiích a jejich velká volatilita vyvolala zájem investorů.
Obchodování přes binární opce
S digitálními měnami lze obchodovat několika různými způsoby. Jako první se pochopitelně nabízí tradiční způsob, kdy danou měnu nakoupíte a máte ji „fyzicky“ ve vlastním držení.
Druhou možností je spekulovat na pohyby cen prostřednictvím tak zvaných Contracts for Difference (CFD) u tradičních forexových brokerů. A konečně třetí možností jsou spekulace přes binární opce.
Vzhledem ke zmíněné volatilitě na trzích s kryptoměnami se binární obchodování jako vhodná forma, protože riziko je vždy pevně omezeno výší investice do konkrétního obchodu. Zatímco u ostatních finančních nástrojů hrozí ztráty nad zamýšlenou výší kvůli přeskočení obchodních příkazů.
Nutno ale podoktnout, že si digitální měny cestu do nabídek binárních brokerů teprve nacházejí. Zatím můžeme počítat jen s hlavními měnami, jako Bitcoin, Ripple, Ethereum, Litecoin a Dash. Je ale velmi pravděpodobné, že další měny budou následovat, jak další a další brokeři na binární opce budou rozšiřovat své nabídky.
Na co si dát pozor
Ať už se rozhodnete obchodovat s kryptoměnami jakýmkoliv způsobem, je třeba mít vždy na paměti, že se jedná o rizikovou činnost, která může přinést nejen zisky, ale také ztráty. Proto je při obchodování nutné investovat jen rizikový kapitál, který si můžeme dovolit ztratit.
I když mají digitální měny tendenci dlouhodobě růst, nic neroste věčně, navíc do trendů přicházejí velmi výrazné korekce. Celková kapitalizace se už několikrát změnila o mnoho miliard dolů během jednoho dne.
Dále platí, že mnoho, ne-li přímo většina kryptoměn, nemá žádný reálný účel či nasazení, takže jejich hodnota může být bublinou, která dříve nebo později splaskne. V poslední době nabývají na popularitě tak zvané ICO (Initial Coin Offering), což je způsob kapitalizace nových projektů založených na digitálních měnách.
U nich často přicházejí rychlé růsty následované ještě rychlejšími pády, přičemž je zřejmé, že hlavním cílem byl rychlý výdělek peněz spekulativním způsobem.
Je třeba si uvědomit, že jsme na začátku éry digitálních měn, a všechny začátky bývají divoké. Proto je třeba zvýšené opatrnosti při obchodování. Velké obchodní příležitosti bývají spojené s potenciálně velkými zisky a velkými riziky.