V dnešní době je jazykovek jako máku. Na všech jsou různé jazykové kurzy, především angličtiny, němčiny, ruštiny. Taková ta klasika. Ale čím dál více se objevují i kurzy netradičních nebo méně tradičních jazyků jako japonštiny, čínštiny, arabštiny, vietnamštiny.
I o tyto jazyky je v dnešní době zájem. Celý svět se integruje a jak se říká „kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“, dnes platí dvojnásob.
Co ale také jazykové školy nabízí je – pomaturitní studium. Je to pro všechny lidi, nejvíce se na ně ale hlásí mládež, která odmaturovala, ale nebyla přijata na žádnou vysokou. Nebo se o to ani nesnažila. Někdo nechce ani na žádnou vysokou školu a rovnou cílí na pomaturitní kurzy.
Důvod je jednoduchý, životní plány těchto lidí nejsou „mít titul“, ale chtějí umět jazyky. Poté se rozhodnou třeba cestovat.
Takovéto pomaturitní studium, ač se to možná nezdá, má spoustu výhod.
Výhody pro studenty pomaturitního studia, kteří nastoupí po maturitě
Lidi, kteří se rozhodnou nastoupit hned po maturitě, jsou pak další rok stále studenti. Což pro ně znamená, že se nemusí hlásit na pracovní úřad. Nebo řešit sociální a zdravotní pojištění. Jako studenti to mají stále hrazeno státem.
Být studentem znamená i cestovat levněji. Všechny vlakové i autobusové společnosti nabízí slevy pro studenty. Mohou mít také zřízeny různé bankovní studentské účty.
Nabídka jazyků pomaturitních kurzů
Pomaturitní kurzy jsou také nabízeny v různých jazycích. Nejběžnější je pomaturitní studium angličtiny. Pak jsou v německém jazyce.
V Brně v jazykovce Pelican nabízí i pomaturitní studium francouzštiny, ruštiny, španělštiny, slovenštiny. Takový pestrý výběr je opravdu lákavý, ale málo kdo si vybere tyto jazyky, proto bývají zřídka kdy otevírány.
Tato jazyková škola je v centru Brna a vypadá tak trochu „punkově“. Podle mě, ideální prostředí, pro mladé lidi. Navíc se v prostorách bezprostředně vedle ní nachází kavárny, které jsou vhodné na menší přestávku mezi hodinami. Takže když si někdo zapomene sváču, stačí udělat pár kroků a situace je zachráněna.
Průběh studia
Toto studium probíhá v podstatě jako výuka na střední škole. Žáci mají hodiny, které trvají 45 minut. Čtyři hodiny denně, v dopoledních hodinách, To ale není pravidlem, je možnost kurzu i v odpoledních hodinách.
Jestli tedy čekáte, že průběh je jak na vysoké škole, že si můžete v podstatě chodit kdy se vám zachce, pak tam jsou nějaké přednášky, na které ani nemusíte, tak bohužel. Tady je docházka povinná.
Výuka probíhá v daném jazyce a učí se jenom o něm. Vyučuje se gramatika, konverzace, výslovnost, slovíčka, poslech. Dozvíte se určitě i něco o dané zemi, jejíž jazyk se učíte.
Vhodné pro???
Pro koho je tedy kurz vlastně vhodný? Spousta lidí si klade otázku – „nedostal jsem se na vysněnou vysokou školu, mám si podat přihlášku na nějakou jinou vysokou do druhého kola nebo jít na pomaturitní kurz jazyka nebo jít pracovat?“
Záleží, kam směřujete, pokud chcete pracovat někde ve sféře, být někým řízen a mít jistý plat, běžte prostě na vysokou.
Pokud chcete jít dělat nějaké řemeslo, udělejte si třeba jen nějaký kurz a běžte do práce, tam vás naučí nejvíce. Tady je nejdůležitější spoustu praxe, zkušeností a šikovnost.
A pokud chcete třeba podnikat nebo cestovat, jazykovka se zdá být nejlepší volbou. Zejména pokud chcete rozjet business ve velkém a spolupracovat se zahraničím. Nenechte to náhodě, aby pak nenastalo faux pas, že se nebudete schopni domluvit a budete koktat. Pak s vámi asi nikdo nebude chtít obchodovat.
Možností je tedy spousta takže otázka, kterou byste si měli klást zní spíš: „Co chci v životě dělat?“ A zkusit si odpovědět na to, co vás baví a kde se vidíte třeba za 10 let. Zkuste objevit to, při čem jste šťastní a co vás naplňuje.
A když tohle třeba ještě nemáte ujasněné nebo chcete získat čas, na takováto rozhodnutí, tak pomaturitní studium je super volba. Umět konverzovat v cizím jazyce se hodí i v soukromém životě, nejen v tom pracovním.