Severokorejská družice Kwanhmjongsong-4, tak přesně to je téma, kvůli němuž se opět sejde Raba bezpečnosti OSN. Tato umělá družice je totiž podle americké a japonské strany jen testem, který bude v budoucnu využit při odpalování balistických raket. Ze strany KLDR byl tento program označen za zcela mírový a podle všeho se chystá v příštích dnech a měsících vypuštění dalších družic.
Satelit dosáhl oběžné dráhy do několika minut po startu, v rámci severokorejských médií se dočkala nadšeného ohlasu plného až lyrických uměleckých obratů. KLDR v kosmických závodech se svým jižním sousedem překvapivě vede, protože svou první umělou družici dokázala vypustit dříve. Ve světě však panují obavy o to, zdali tato politicky izolovaná země svůj kosmický program použije k ryze mírovým účelům. A to i díky tomu, že režim Kim-Čong-una disponuje jaderným arzenálem. Jadernými nosiči, které však může KLDR využít, lze ohrozit jen dva ze sousedů – Japonsko a Jižní Koreu.
Vypuštěním umělé družice se potvrdily zprávy japonské agentury Kjódó, která měla jako zdroj japonské vládní složky. Jak tvrdí severokorejské vedení, jejich rakety mohou zasáhnout i území USA, o něčem podobném ale odborníci po celém světě velmi pochybují.
Americká generalita potvrzuje, že balistická raketa dosáhla hranice vesmíru, podle oficiálních zpráv by měla nést satelit určený k pozorování Země. RB OSN pak bude podle ministerstva zahraničí USA jednat o tom, že KLDR by se měla co nejdříve za svůj čin zodpovídat. Jednání severokorejské strany odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Podobné záležitosti nepochybně zvýší napětí mezi KLDR a Jižní Koreou. V posledních dnech se například objevila zpráva o tom, že KLDR vypustila z balonu nad jihokorejským územím zhruba milion letáků s komunistickou propagandou, tématem sporu je pak také severokorejský test vodíkové pumy.