Výkonné pracovní stanice jsou s námi již hezkou řádku let. Jedná se o supervýkonné počítače, které drtivě překonávají své konkurenty v běžné spotřební třídě. Samozřejmě nemůžeme srovnávat workstations z 80. let s těmi dnešními, ale vždy platí, že se jedná o naprostou technologickou špičku na trhu.
Čím se liší od klasických počítačů?
To je dobrá otázka. Na první pohled vypadá workstation a klasický počítač téměř identicky. Oboje jsou uloženy ve stojaté skříni. Byť ta skříň je obvykle v prvním případě ještě o trochu větší. Ale to není to nejpodstatnější. Hlavní rozdíl je výkon. Workstations obvykle překonávají běžná stolní PC v oblasti procesoru a grafické karty. Obvykle také mají o něco větší RAM.
To s sebou pochopitelně nese i zvýšené nároky na chlazení. S tím ale jejich architektura počítá.
Možnosti využití
Už jejich povaha je předurčuje k využití všude tam, kde je třeba pořádný výkon. To může být například věda, průmysl, stavebnictví, tvorba složitých 3D modelů a animací. Tam všude shledáte workstation jako nedocenitelného pomocníka. Její výkon vás nikdy nenechá v úzkých a pomůže vyřešit i složité výzvy, kterým v pracovním životě čelíte.
Kde se dají pořídit?
Prodejců pracovních stanic je na českém trhu mnoho. Hlavní české e-shopy je mají v nabídce. Pouze většinou platí, že za nadprůměrný výkon zaplatíte nadprůměrnou cenu. Neplatí to ale vždy.
Výjimkou v moři drahých pracovních stanic je největší český e-shop se servery Czech Server, který má ve své nabídce mnoho levných repasovaných workstations. Ty si repasuje e-shop sám, takže se o jejich kvalitu nemusíte bát (repase je prováděna kvalifikovanými technicky vzdělanými zaměstnanci). Nabídka je poměrně široká, včetně stanic, o kterých si troufám prohlásit, že jsou využitelné i na velmi náročné úlohy. Ani náročný profesionál se tedy nemusí být šáhnout po repasované pracovní stanici, která je pochopitelně prodávána za zlomek nové workstation.
Věda, průmysl, modelování 3D objektů. Tam všude doceníte výkon workstations.