Už jste na vlastní oči spatřili svatováclavskou korunu? To byste měli, protože se jedná o jeden ze symbolů naší státnosti.
Originální korunovační klenoty, tedy svatováclavská koruna spolu s jablkem a žezlem, jsou pro svou téměř nevyčíslitelnou hodnotu uchovávány na těžko dostupném místě Korunní komory v chrámu svatého Víta na Pražském hradě a veřejnosti jsou dostupné jen při výjimečných příležitostech. Zájemců je pak opravdu hodně a musí se obrnit pevnými nervy a notnou dávkou trpělivosti.
Úctyhodný počin Pražské mincovny
Před několika lety ale Pražská mincovna, jež se primárně zaměřuje na ražbu zlatých i stříbrných mincí a medailí (mnohé mince ČNB jsou mimochmodem skvělou investiční příležitostí), přišla s geniálním nápadem vytvořit repliku svatováclavské koruny. Její snahou bylo učinit tento významný klenot dostupný české veřejnosti. Kdykoliv a zdarma. Najala proto předního českého zlatníka Jiřího Urbana, ten se pustil do precizní rytecké práce a 6. května 2013 byla koruna na světě. Úkol se podařil, replika je tak zdařilá, že laik ji od originálu na první pohled nerozezná.
Originál versus replika
Torzo originální svatováclavské koruny je samozřejmě vyrobeno z pravého zlata o čistotě 21 a 22 karátů. Pro výrobu repliky bylo použito zlaceného stříbra. A vzácné drahokamy, tedy safíry, červené spinely, perly, rubíny a smaragdy pak byly nahrazeny skleněnými kompozicemi. Samotné jejich osazení mistru rytci samozřejmě zabralo spoustu času.
Tradiční postupy středověkých zlatníků
Celkem se na koruně nachází 96 kamenů – 30 zelených smaragdů, 18 modrých kamenů (safíry a aquamarin) a 46 červených kamenů (spinely a rubíny). Spolu s 16 malými a 4 velkými perlami. Při své práci Jiří Urban používal tradiční postupy středověkých zlatníků. Žádné moderní technologie, ale jen obyčejné a jednoduché nástroje. A přesto dosáhnul dechberoucího výsledku, jak se ostatně můžete přesvědčit v galerii Pražské mincovny, a to ve všední dny mezi desátou a osmnáctou hodinou a o sobotách od desíti do osmnácti hodin.