Život bez jakéhokoliv orgánu s sebou přináší jistá omezení a nejedná se rozhodně o stav, který by byl pro naše organismy jakkoliv příznivý, ovšem v případě sleziny lze mluvit o jisté „štěstí v neštěstí“: slezina patří totiž mezi ty orgány, bez kterých jsme schopni se obejít takřka bez komplikací. Slezina v našem těle plní důležitou funkci v rámci imunitního systému, funguje jako filtr krve a lymfy.
Obě tyto tekutiny totiž roznášejí po našem těle kromě životně důležitých živin i škodlivé látky získané potravou (není nutno dodávat, že jejich podíl je významně ovlivněn skladbou našeho jídelníčku), které je třeba z těla odstranit, podobně jako odumřelé červené a bílé krvinky nebo další nepotřebné krevní buňky. Slezina dokáže krev i lymfu filtrovat a udržovat tak organismus „čistší“.
Tuto funkci je ovšem organismus zdravého člověka schopen dostatečně nahradit, a pokud je slezinu z nějakého důvodu nutné odejmout, zpravidla se s tím nepojí žádné nepříjemné následky. Chirurgové většinou volí odejmutí sleziny jako nejsnadnější řešení v případě jejího silného poškození. K tomu může dojít například onemocněním nebo následkem těžkého pádu či úrazu, kdy dojde k masivnímu krvácení do orgánu. Slezina je v takovém případě již nezachranitelná a její odstranění představuje pro organismus paradoxně úlevu.
Po zotavení z chirurgického zákroku čeká na pacienta několikatýdenní doba na zotavení, které ovšem nesouvisí ani tak s odebráním sleziny jako spíš s celkovou rekonvalescencí po složitém zákroku, případně po utrpěném zranění. Vzhledem k tomu, že slezina, jak jsme zmínili, významně souvisí s imunitou, je logické, že hlavní riziko života bez ní spočívá ve vyšší náchylnosti k různým onemocněním. Proto pacient bez sleziny odchází z nemocnice vybaven vakcínou proti nejrůznějším bakteriálním chorobám, které by za těchto okolností mohly být zdraví či dokonce životu nebezpečné.
Kromě toho však nemá žádná další zdravotní rizika – bez sleziny lze spokojeně a šťastně žít celý život, aniž byste pocítili jakékoliv potíže. Nemůže vám samozřejmě nijak uškodit, budete-li se stravovat o něco zdravěji – to však ostatně platí pro každého z nás, ať už slezinu vlastníme, či nikoliv.