Kratom je v podstatě produkt ze stromu s latinským názvem Mitragyna Speiosa. Jednoduše řečeno prášek z jeho usušených listů. Domovinou Mitragyna Speciosa je jihovýchodní Asie, kde pomáhá všem lidem již stovky let. K čemu vlastně slouží kratom místním obyvatelům ? To zde jako prodejce kratomu napsat nesmím, jelikož bych tím porušil legislativu EU a už jednou jsem jako odměnu za to, že jsem napsal o kratomu pravdu dostal od našich úřadů nemalou pokutu. Opravdu by mě nikdy nenapadlo, že se po pádu komunismu dožiju doby, kdy bude zakázáno o něčem svobodně psát. Místo toho, aby prodejci ve na svých e-shopech zmínili všechny klady a zápory, ve své podstatě mohou psát jen to co uvádím v tomto článku.
Kratom se v České Republice prodává již přes 10 let a bohužel se prodává tak dobře, že zkrátka začal někomu vadit. Ten někdo jsou zřejmě farmaceutické firmy, kterým o pár tisíc klesly jejich miliardové zisky. V České republice se odhaduje přes 10 tisíc příznivců kratomu ve Spojených Státech je to pak přes deset miliónů lidí.
V Evropské Unii tedy i vv České republice se v tuto chvíli musí uvádět, že kratom není potravina ani potravinový doplňek. V tuto chvíli si můžete kratom koupit jako „sběratelský předmět“ Jen bych rád řekl, že toto označení není výmysl prodejců kratomu, nýbrž je to označení, které českým úřadům vyhovuje.
Aktuální situace není dobrá, ministerstvo zdravotnictví plánuje během několika málo měsíců, umístit kratom na seznam zakázaných látek, což je naprosto absurdní, protože jak už jsem výše napsal kratom se v ČR prodává více než deset let a nebyly zaznamenány žádné případy, kdy by byl nějaký člověk ohrožen na jeho zdraví. Jak můžeme tedy kratom rozdělit ?
V podstatě existují tři základní barvy kratomu
Červený, zelený a bílý. Barvy kratomového prášku vznikají způsobem, jakým byly listy usušeny a dále zpracovány.
Mezi lidmi u nás, ale i ve světě je nejznámější a nejvíce oblíbený zelený kratom.
Získává se sběrem a sušením listů, které se po usušení rozemelou na velmi jemný prášek. Červený kratom se vyrábí trochu jiným způsobem. Listy ze stromu Mitragyna Speciosa se nejprve dají do pytlů a několik dní se nechají fermentovat. Teprve pak se listy z pytlů vyndají, usuší se a nakonec rozemelou na prášek.
Bílý kratom je mixem červeného a zeleného prášku. Červeného je tam, ale jen opravdu malá troška. Rozdíl je také v tom, že se do již hotového mixu přimíchávají na jemno rozdrcené stonky a žíly listů.
Existují i jiné odrůdy kratomového stromu?
Bohužel ne. Můžete se sice na internetu dočíst o různých speciálně vyšlechtěných odrůdách kratomu, jako je například Maeng Da, Sumatera Green Malay atd., ale nejedná se o jiné druhy stromu, ale o směsi základních barev – červená, bílá, zelená – v různých poměrech.
Co říci na úplný závěr ? Nyní musíme všichni věřit, že mezi těmi, kteří budou rozhodovat o osudu kratomu se najdou lidé, kteří dané problematice rozumí a vysvětlí těm ostatním jaký přínos pro lidi kratom skutečně má.