Uvažujete nad koupí nového auta, ale rádi byste nejprve prodali své současné? S výkupem vozidel za hotové se pojí řada povinností, bez ohledu na to, jestli se rozhodnete vůz prodat soukromé osobě či do autobazaru. Někteří provozovatelé vám nabídnou, že se o veškeré formality sami postarají, ale vždy je dobré vědět, co všechno musíte ze zákona jako původní majitel vozu udělat, abyste si mohli zkontrolovat, že nový majitel na nic nezapomněl.
Seznam povinností, které po výkupu vozidel za hotové jako původní majitel máte
- ZRUŠIT POVINNÉ RUČENÍ
- PŘEVÉST VŮZ NA NOVÉHO MAJITELE V REGISTRU VOZIDEL
- ZAJISTIT U VOZU EVIDENČNÍ KONTROLU
Jak zrušit pojištění
Povinné ručení se v drtivé většině případů sjednává na dobu neurčitou, a proto je nutné předat pojišťovně výpověď obsahující zákonem dané náležitosti. Výpověď je možné příslušné pojišťovně předat osobně či zaslat doporučeně poštou.
Vzor výpovědi si můžete stáhnout zde, nebo postupovat podle instrukcí níže v článku.
ABY BYLA VÝPOVĚĎ PLATNÁ, MUSÍ OBSAHOVAT:
- Celé vaše jméno a příjmení
- Rodné číslo
- Adresu trvalého bydliště
- Kontakt na vás – email či telefonní číslo
- Důvod výpovědi pojistné smlouvy
- Číselné označení pojistné smlouvy spolu s datem podpisu
- Datum vyhotovení výpovědi spolu s vaším podpisem
Pojištění automaticky zaniká dnem, kdy je pojišťovně doručena výpověď. V případě, že smlouvu vypovídáte kvůli prodeji auta, je nutné předložit pojišťovně kopii velkého technického průkazu, ve kterém je uveden nový majitel. Stejně poslouží také kopie kupní smlouvy.
Převod automobilu v registru vozidel
Převod vozidla je nutné uskutečnit nejpozději do 10 dnů od data podpisu kupní smlouvy. Oprávněnými osobami jsou prodávající i kupující, záleží tedy na vás, jak se domluvíte. Podmínkou je, že původní majitel musí být zapsán ve velkém technickém průkazu a kupující musí předložit plnou moc od prodávajícího.
Berte na vědomí, že za dodržení této povinnosti nese odpovědnost prodávající – v tomto případě vy, proto si vždy pohlídejte, že k převodu skutečně došlo, protože v opačném případě hrozí pokuta ve výši až 50 000 Kč.
Tuto povinnost lze splnit na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností. Bude vám účtováno 800 Kč jako správní poplatek.
Tip pro vás: Podívejte se na mapu úřadů a najděte ten, který máte nejblíže.
DOKLADY A DOKUMENTY, BEZ KTERÝCH SE NA ÚŘADU NEOBEJDETE:
- Průkaz totožnosti
- Kupní smlouva
- Technický průkaz vozu
- Osvědčení o registraci vozidla
- Doklad o zákonném pojištění automobilu
- Protokol o provedené evidenční kontrole
Kromě výše zmíněných dokladů je rovněž nezbytné vyplnit žádost:
- O zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla
- O zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel
Oba doklady jsou dostupné na příslušném úřadu a volně ke stažení na internetu.
Tip pro vás: Podívejte se na podrobný návod na registraci nového vozu.
Evidenční kontrola
V rámci evidenční kontroly prováděné stanicí technické kontroly (STK) je zjišťováno, jestli údaje uvedené v technickém průkazu odpovídají skutečnému stavu vozu.
Kontrolu je nutné absolvovat vždy, kdy dochází k převodu ojetiny na nového majitele či provozovatele autobazaru. Kontrolu je možné absolvovat kdekoliv po ČR a platí se za ni v průměru 400 Kč. Tato výše není zákonem stanovena.
Protokol o evidenční kontrole se předkládá na obecním úřadu a nesmí být starší 30 dnů. Vůz může na kontrolu dovést prodávající či kupující s technickým průkazem vozidla a osvědčením o registraci vozu.
Tip: Podívejte se, jaké konkrétní vozy jsou nejpopulárnějšími ojetinami v ČR.
Díky tomuto článku máte jistotu, že splníte všechny povinnosti a dodržíte zákonem stanovené lhůty. Pokud svěříte tuto odpovědnost novému majiteli, nezapomeňte si zkontrolovat, že opravdu udělal vše, co měl. Pak už se můžete věnovat nákupu výbavy do nového auta, například na webu Inity.
Postarali byste se o veškeré povinnosti sami, nebo byste to nechali na novém majiteli vozu?