Pěstitelská sezona bude brzy v plném proudu, každý venkovský rodinný dům má minimálně jeden skleník a zahradu, takže až na tohle vše přijde řada, budete obsypaní zelení a chutnými plody. Není však radno nic ponechat náhodě a vysadit něco později, než je záhodno. I proto si pojďme dát k dobru pár rad a tipů, kdy co předpěstovat nebo vysadit, abychom pak nebyli zaskočeni ze skrovné úrody.
Sázet zeleninu lze již v únoru
V lednu je sníh a mráz, zatím si dáme ještě měsíc pohov. V únoru už ale můžeme pomalu začít, protože přichází vhodný čas k sázení semínek. Není od věci využít ideální příležitost na předpěstování určitých plodin, protože sazenice jsou poměrně drahé. Salát, brokolice, lilek či papriky si tak můžeme pořídit doslova „za hubičku“. Totéž platí pro rajčata nebo cibuli, doma si za oknem můžeme pěstovat klidně i petržel. A ještě něco – na konci února mohou začít klíčit brambory, ideálně při teplotě nepřevyšující hodnotu patnácti stupňů Celsia.
V březnu můžeme pořídit hotové sazeničky paprik a rajčat, pokud jsme v únoru pozapomněli nebo neměli čas na výsadbu semínek a péči o malé rostlinky. Mrkev, ředkvičky nebo raný salát pak přichází ke slovu do skleníků a pařenišť právě v období března…
V dubnu už není na co čekat
Jaro se sice vlastně stále probouzí, ale sezona je v plném proudu. V dubnu sázíme všechny druhy zeleniny, od řepy po hrách, od brokolice po špenát, prostě cokoliv. Nejvyšší čas na výsadbu předpěstovaných sazenic rajčátek! Květen je pak měsícem vhodným pro okurky, v červenci pak bude ideální dát do země nové sazeničky jahod.
Sázet zeleninu lze i ve druhé polovině roku, ředkvičky nebo cibuli ještě klidně můžeme vysít v srpnu, v říjnu se již podle (nejen) moravské tradice vysévá česnek. A listopad? Připravte si jarní sklizeň, vysejte ředkvičky nebo mrkev!