V přecpaném autobuse nebo v jiné podobně vypjaté situaci někdy dojde k tomu, že vás někdo „zpraží“ pohledem, „probodne“ pichlavýma očima, a tak dá najevo své nepříznivé vnitřní rozpoložení. Stalo se vám někdy, že místo očekávané nevraživosti jste zaznamenali mírný a klidný pohled neznámého „pohodáře“? To se člověku hned uleví a přestane mít pocit, že je sám mezi tolika lidmi.
Osmdesát procent všech vjemů z okolního světa, který nás obklopuje, to už je slušný objem informací.
A nezprostředkovává nám je žádný počítač ani jiné elektronické zařízení, ale naše modré, hnědé, zelené, šedé a všechny další zdravé oči. Dokud nezačnou při svých službách dělat nějaké problémy, ani si mnohdy neuvědomujeme, jaký to máme poklad, o který je třeba náležitě pečovat.
Pečujme o sebe! Civilizační choroby nás přece nemusejí zaskočit!
Při práci s počítačem a dalšími moderními komunikačními technologiemi vystavujeme svůj zrak nadměrnému stresu a dlouhodobému zatížení. Pokud ještě k tomu nedbáme na zdravý životní styl, který zahrnuje také dostatečný přísun zdravé stravy a péči o zdraví včetně preventivních prohlídek, můžeme očekávat, že poškození našeho zraku se dříve či později projeví. Stále častěji se jako civilizační choroba vyskytuje degenerace sítnice, závažné onemocnění, které mnohdy může řešit už jen operace očí.
Je degenerace sítnice opravdu tak nebezpečná?
Sítnice jako součást oka má ve svém centru žlutoué skvrnuy, makuluy, kteráé nám umožňujeí ostře vidět detaily, barvy, rysy obličeje. Okraj sítnice zprostředkovává vidění periferní a vidění za tmy a za šera.
Degenerace sítnice se může projevit zcela nečekaně narušeným zrakovým vjemem, kdy postižený vidí najednou jen černou skvrnu místo obličeje nebo jen okraj nějakého předmětu. Tato skutečnost může být velmi šokujícím překvapením a člověku v jediném okamžiku znemožní jeho dosavadní činnosti včetně řízení auta. Takové příznaky signalizují, že pravděpodobně jde o poškození centrální části sítnice, které postihuje více ženy než muže a objevuje se po padesáti letech věku. Onemocnění bývá vyhodnoceno jako věkem podmíněná makulární degenerace. Tato děsivá choroba, která jako neléčená může skončit úplným oslepnutím, je tím záludnější, že ve svém počátečním stadiu nebolí a projevuje se příznaky, které bývají přičítány na vrub běžného zhoršování zraku.
Poškození sítnice může však mít i jiné formy, jako např. trhliny a odchlípení sítnice, vznik makulární díry nebo blány, která se vytvoří na sítnici v místě nejostřejšího vidění a kterou lze odstranit jen operativně.
Existuje nějaká účinná pomoc? Kam se má pacient obrátit?
V naší republice máme vysoce specializovaná pracoviště, jedním z nich je OFTEX oční klinika Pardubice. Tým předních odborníků tohoto zařízení tvoří erudovaní specialisté s bohatými zkušenostmi, kteří absolvovali mimo jiné také zahraniční stáže. OFTEX oční klinika Pardubice se dlouhodobě zabývá léčbou a operačním řešením problémů degenerace sítnice. Klinika je vybavena nejmodernějšími přístroji, jako je např. speciální sítnicový fotoaparát, využívá se optická koherentní tomografie, k dispozici jsou špičkové materiály.
Na klinice léčí mimo jiné i zelený či šedý zákal, operace šedého zákalu není v České republice ničím výjimečným, každý oční lékař ji doporučí. OFTEX se zabývá také operačním řešením dioptrických vad, kde hrají velkou roli multifokální čočky, přičemž bifokální čočky mohou být nahrazeny mnohem výhodnějšími trifokálními čočkami, které pacienta zbaví jakýchkoli brýlí.
Operace očí a ostatní léčebné zákroky na této oční klinice mají vysokou úspěšnost v boji o záchranu zraku a jsou tedy pro pacienty velikou nadějí. OFTEX, oční kliniku v Pardubicích, najdete na webové adrese www.oftex.cz.