Ne vždy se při rozchodu nebo rozvodu rodičů podaří nalézt shodu na výši výživného na společné dítě či děti. Řešením je podání návrhu na určení výše výživného soudem. Jak řízení v praxi probíhá a na co je dobré se připravit?
Návrh na určení výživného soudem je zpravidla spojen s návrhem na úpravu péče a styku. Řízení o výživném však může probíhat i samostatně, a to zpravidla v případech, kdy soud již v minulosti o úpravě poměrů dítěte rozhodoval a nyní je třeba změnit pouze výši výživného. I v případech, kdy rodiče na výši výživného naleznou shodu a o výživném uzavřou dohodu, podléhá tato dohoda schválení soudem. Soud za účasti OSPOD (orgánu pro sociálně právní ochranu dětí) zkoumá, zda je dohoda o výživném v zájmu dítěte, tedy zda výživné v ní určené není typicky nepřiměřeně nízké s ohledem na majetkové poměry povinného rodiče.
I přesto, že řízení o výživném je typem opatrovnického soudního řízení, ve kterém soud má rozhodnout do šesti měsíců od podání návrhu, nelze s ohledem na zátěž soudů vyloučit delší dobu trvání řízení. Pokud by během doby řízení o výživném mělo dítě zůstat nezaopatřené (byla by ohrožena jeho výživa), je možné podat spolu s návrhem na výživné také návrh na vydání předběžného opatření, kterým soud povinnému rodiči stanoví výživné do doby, než bude ve standardním řízení o návrhu na výživné rozhodnuto rozsudkem. Výhodou předběžného opatření je, že je o něm soud povinen rozhodnout bezodkladně – nejpozději do 7 dnů od podání návrhu. Předběžným opatřením se lze domáhat určení výše nebo zvýšení, ne však snížení výživného.
O předběžném opatření soud rozhoduje bez jednání, jen na základě písemných podkladů k návrhu, ostatní okolnosti soud z vlastní iniciativy nezkoumá. V návrhu je tedy třeba doložit naléhavost situace (existující nebo reálně možné ohrožení výživy) a rámcově též majetkové poměry druhého rodiče, pokud je navrhovatel má k dispozici.
Návrh na stanovení výživného soudem i návrh na vydání předběžného opatření jsou osvobozeny od soudního poplatku. Pokud se rodiče nechají v řízení zastoupit advokátem (což lze více než doporučit), nese si každý z rodičů náklady právního zastoupení sám.
Pokud s rozsudkem o výživném nejste jako rodiče spokojeni, je možnost podat odvolání k nadřízenému soudu, který rozsudek soudu prvního stupně může potvrdit nebo změnit, případně též vrátit věc zpět soudu prvního stupně k doplnění dokazování. Proti rozsudku odvolacího soudu je možné podat stížnost k Ústavnímu soudu, úspěšnost stížností ve věcech výživného je však dlouhodobě extrémně nízká. Pokud tedy s rozsudkem nesouhlasíte, je možnou strategii vyčkat několik měsíců, během kterých může dojít ke změně poměrů – ať už na straně dítěte, nebo povinného rodiče. Opětovné podání návrhu na změnu výživného není zákonem časově omezeno.
Nejste spokojeni s výší výživného na Vaše dítě nebo jej potřebujete stanovit soudně? S přípravou návrhu či sepisem dohody o výživném Vám rádi pomůžeme.
Více informací na téma zvýšení a snížení výživného zjistíte na našich stránkách rodinavpravu.cz