Asi neexistuje člověk, který by nezpůsobil při své pracovní činnosti nějakou škodu, nejčastěji samozřejmě neúmyslně. Zkrátka jsou to situace, které nastanou, a příliš je neovlivníme. Někteří zaměstnanci přitom mají vyšší riziko možnosti vzniku takové škody, což souvisí s povahou jejich povolání. Právě proto existují na trhu pojištění, díky kterým firma nepřijde aspoň o finanční prostředky, pokud taková škoda nastane.
Jakou míru zodpovědnosti zaměstnanec nese?
Zda se vyplatí nebo nevyplatí takový druh pojištění, souvisí s mírou rizika, i mírou zodpovědnosti, jakou má takový zaměstnanec na svých bedrech. To jsme ostatně naznačili již v úvodu. Je potřeba zkrátka zvážit rizika, a zda má smysl se proti nim pojistit. Například pojišťovna ERGO rozlišuje několik druhů pojištění zaměstnanců. Rozlišují se škody, které mohou vzniknout při běžných činnostech na pracovišti a škody, které souvisí s obsluhou stroje nebo řízením motorového vozidla.
První skupina může využít základního pojištění Standard, které zahrnuje:
• Široký rozsah pojistné ochrany
• Nízkou míru spoluúčasti
• Celosvětovou platnost
Takovou pojistku si může sjednat buď samotný zaměstnanec, případně ji mohou sjednat zaměstnavatelé, díky čemuž je možné dosáhnout na hromadnou slevu. Vždy záleží na konkrétní situaci, jak k tomu budou jednotlivci a firmy přistupovat.
Pojištění pro řidiče či obsluhu stroje
Pokud se nyní zaměříme na druhou skupinu, kam spadají zaměstnanci využívající třeba firemní vůz nebo obsluhující stroje, nabízí zmiňovaná ERGO pojišťovna sjednání pojištění nazvaného Řidič, případně Řidič PLUS. Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu v tomto případě dokáže pokrýt i takové škody, které vzniknou při zmiňovaných činnostech. U varianty PLUS se navíc kryjí škody, které zaměstnanec způsobí během užívání vozidla pro soukromé účely.