Dalekohledy VLT jsou umístněny v budovách s kontrolovanou teplotou, které se otáčejí společně s dalekohledy. Jejich tvar minimalizuje nepříznivé vlivy venkovních podmínek, například vzdušné turbulence v tubusu dalekohledu, které se mohou projevit se změnou teploty a větru.
Hlavní dalekohledy mohou být použity také zvlášť. Objekt, jehož světlo je miliardkrát slabší než jaké dokážeme vidět pouhým okem, se dá s jedním dalekohledem VLT zobrazit za hodinu exponování.
Dalekohledy nesou jména Antu, Kueyen, Melipal a Yepun, které v březnu 1999 nahradily poněkud suchá technická pojmenování UT1 až UT4. Jména označují nebeská tělesa v jazyce domorodých obyvatel. Antu je Slunce, Kueyen Měsíc, Melipal souhvězdí Jižní kříž a Yepun je název Venuše jako Večernice.
Pomocné dalekohledy jsou umístěny na kolejích, po kterých se mohou přesouvat na určené pozorovací stanoviště. Jsou to opravdu pozoruhodná zařízení. Sama se ve svých kopulích starají o svoji elektroniku, klimatizaci, hydraulické a chladící systémy. Každý dalekohled má svůj transportér, který ho zvedne a přesune z jedné pozice do jiné. Téměř bychom to mohli přirovnat ke hlemýždi nesoucímu si svůj domeček na zádech.