Míra nezaměstnanosti se v České republice v letošním roce pohybuje okolo 3,7 %. Kdo chce pracovat, zaměstnání najde. Více žádané jsou dělnické profese. Například je mezi firmami poptávka po svářečích. Ten, kdo by se tímto oborem chtěl živit, si dokonce může vybírat.
I svářeč musí být odborně vyškolený
Ačkoliv se jedná dělnickou pozici, přesto musí mít svářeč potřebnou kvalifikaci. Není tedy možné tuto práci vykonávat bez příslušného oprávnění a zkoušek. Dosažená odbornost se potvrzuje v Průkazu odborné kvalifikace svářeče, který vydává Česká svářečská společnost ANB a eviduje ho Hospodářská komora České republiky. Zaškolování svářeče se řídí technickými normami, u nichž musí svářeč prokázat, že je dokonale zná. Ke svařování je třeba i lékařských prohlídek, a to jednou za pět let u osob do 50 let. U starších se zdravotní prohlídky u lékaře provádějí jednou za tři roky.
Ochranné pracovní prostředky při svařování
Svařování je poměrně nebezpečná činnost, protože se při ní pracuje s otevřeným ohněm. Aby během svařování se nikomu nic nestalo, je nutné dodržovat bezpečnost práce a mít ochranné pracovní prostředky. Základem jsou samostmívací kukly, jež jsou vybavené elektronicky řízeným průzorem. Ten mění svou optickou propustnost, a reaguje tak okamžitě na vyšší osvětlení, způsobené zapálením elektrického oblouku. V internetovém obchodě Pantermax jsou k dispozici kukly Panter, Robot nebo Predator, které patří mezi oblíbené produkty.
Invertorová svářečka
Nedílnou součástí práce každého svářeče je invertorová svářečka s přesným 32bitovým procesorovým řízením. Je možné si nastavit úhel hrdla hořáku a svařovat nelegovanou ocel, nízko legovanou ocel nebo slitiny oceli. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost ocení každý pracovník, který se svářečkou bude pracovat.