Je konec června, a to znamená jednu důležitou věc. Školou povinným začínají prázdniny, doba nicnedělání a odpočinku, doba čerpání energie na nový školní rok. Závěru června se nevyhnulo ani Brno. Pomaturitní studium zakončilo svůj úspěšný školní rok pomaturitním večírkem, který se nesl v duchu dobré limonády, piva, netradičního kuskusu a výborných věnečků. Sladká tečka totiž nesmí chybět na žádném večírku.
Sledujeme bavící se studenty, všichni jsou uvolnění, panuje skvělá atmosféra. Přesto je ve vzduchu ještě něco navíc. Kam se ten školní rok zase tak rychle poděl? Tento ročník už si odnáší, co potřeboval. Skvělé zážitky, partu nových kamarádů i výborné jazykové znalosti díky práci lektorů.
S blížícím se večerem je však nálada čím dál víc nostalgická. Jako když končíte devítku a Vám se linou slzy po tváři. Protože všichni ti potrhlí spolužáci, u kterých jste se několikrát zapřisáhli, že už je nikdy nechcete vidět, Vám přeci jen budou sakra chybět.
Je večer a my naše studenty posíláme dál do světa. Po roce na jazykovce se jich velká část, alespoň na prázdniny, do světa skutečně chystá, zúročit své nové dovednosti. A my o ně strach nemáme. V hlavě už se nám honí myšlenky, týkající se následujícího školního roku. Bude stejně super, jakoby ten letošní.
A když nám někdy bude do učení trochu líno, objednáme si věnečky a uděláme si večírek. Přijďte k nám a pojďme se vzájemně učit a inspirovat se! A víte, co je – vzhledem ke konci školního roku a vysvědčení – nejlepší? Pomaturitní studium jazyků poznámky nerozdává!
S „žákovskou“ se do Pelicana nechodí
Žákovská knížka, žákajda nebo zkráceně ŽK. Malá knížka, která provází školáky a studenty po dobu jejich studia. Někdo ji má rád, někdo míň. Záleží hlavně na tom, co za poklady si v ní daný žáček nosí domů. Teď se ale nemáte čeho bát, pomaturitní studium angličtiny žákovské knížky nevede.
První žákovské knížky byly do škol zavedeny už v roce 1951. Postupem času se do ní nezapisovaly jenom známky, ale stala se i místem omluvenek a jiných sdělení, které škola předávala rodičům. Pro některé studenty se tak postupem času žákovská knížka stala taky synonymem noční můry.
Žákovská knížka během svého vývoje prošla mnoha změnami. Zajímavé určitě je, že kolem 50. let minulého století si do ní učitelé zapisovali i smlouvy s žáky. Žák se zavázal k nějakému úkolu a sepsal s učitelem dohodu a podmínky, za kterých budou cíle splněny.
Nechyběla tady ani stránka pochval a napomenutí, takzvaných „černých puntíků“. A tak žáci i tenkrát, zvlášť chlapci, chodili domů po špičkách, aby si jich rodiče nevšimli a nechtěli si čistě náhodou počíst, co se dělo ve škole.
Kdy už žákovské knížky nejsou potřeba
Jak bylo řečeno, pomaturitní studium jazyků se bez žákovské knížky obejde. Je v tom trochu nostalgie. Jednou pomine doba, kdy se z žáků stanou studenti, kteří odloží svoje aktovky a známkový systém hodnocení. Už před sebou nepotřebujete mít vidinu jedničky s hvězdičkou a úsměvy spokojených rodičů. Tak nějak už víte, že to, co děláte, děláte vždycky jenom sami pro sebe.
Jazyková škola však nabízí víc výhod, než je absence žákovské knížky a večírky s nejlepšími věnečky pod sluncem. Chtěli jste na vysokou školu, ale nepřijali Vás? Pojďte se na rok zdokonalovat v jazycích, u nás žádné přijímací zkoušky skládat nemusíte. A budete mít čas se připravit na přijímačky na tu vysněnou vysokou školu pro následující rok.
Pomaturitní studium angličtiny, to je víc než jen učení se slovíček zpaměti, sezení v lavicích a čekání na konec hodiny. Naopak, nabízí možnost skutečně si ještě užít další rok toho pravého studentského života, přestože jste se nepřihlásili na vysokou školu.
Školní výuka na pomaturitním studiu probíhá od 1. září a končí 30. června následujícího roku. Čeká Vás 20 vyučovacích hodin týdně, tedy 4 vyučovací hodiny každý den, od pondělí do pátku.
Chcete se naučit víc? I to je v jazykovce možné. Zdarma ke studiu získáte možnost studovat doplňkový jazyk ve formě jazykového kurzu, dle Vašeho výběru.
Tak hezké prázdniny a vidíme se v září!