Roste sice pomalu, ale přece jen. O čem je řeč? O průměrné mzdě v Česku, která má za sebou stejně jako celá ekonomika období finanční krize, nejrůznějšího kolísání, stagnace i poklesů a nakonec se utěšeně rozhodla, že se přece jen začne pomalu ale jistě zvedat. Nejde to možná tak rychle, jak bychom si představovali, přesto dnes podle oficiálních údajů každý zaměstnanec bere 28 000 korun měsíčně.
Kdo si vede dobře, kdo je na tom hůře
Jedná se samozřejmě o průměrné číslo. Ve skutečnosti se napříč platy nacházejí propastné rozdíly. Nejmenší měsíční ohodnocení tradičně dostávají zaměstnanci v ubytování, stravování a pohostinství, kde berou jen o pár tisíc víc než je hranice minimální mzdy (ta činí v letošním roce 9 300 korun čistého). Dlouhodobě dobře jsou na tom zaměstnanci sektoru IT (informačních technologií), kteří podle statistik na výplatních páskách najdou každý měsíc zhruba 40 000 korun.
Ještě daleko více si pak vydělají dispečeři letového provozu a vrcholní státní představitelé, jejichž hodinová mzda převyšuje tisíc korun a měsíčně tak dostávají stotisícové částky. Co se týče hodinové sazby, podle Ministerstva práce a sociálních věcí je její minimální hranice 55 korun. Hodinový plat některých pracovníků (například uklízečů, vrátných, zaměstnanců ochranky nebo prodavačů), ji o moc nepřesahuje – průměrně se pohybuje kolem 70 korun za hodinu.
Platy podle krajů
Ze statistik zveřejňovaných každoročně úřady práce lze vyčíst i to, ve kterých regionech se vzhledem k výši průměrných mezd žije nejlépe a kde jsou na tom naopak hůře. Zřejmě nepřekvapí, že nejvyšší průměrná mzda je vyplácena v hlavním městě. Podle statistik by si každý zaměstnaný Pražan měl měsíčně přijít na bezmála 36 000 korun. Zato Karlovarský kraj s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností poskytuje svým pracovníkům měsíčně jen něco málo přes 22 000 korun hrubého. Ostatní kraje se vzájemně příliš neliší, průměrná mzda se zde pohybuje kolem 24 až 25 000. O něco výše si stojí jen kraje Středočeský (27 000) a Jihomoravský (26 000 korun).