Jak se ve strojírenské a další výrobě, kde záleží na každém milimetru, dosahuje tak vysoké přesnosti? Při strojním obrábění je to většinou jednoduché, stroje jsou schopné pracovat s obrovskou přesností, a pokud nejsou špatně nastaveny, nemýlí se. Přesto po nich někdo musí hotové výrobky kontrolovat.
Dokážete si však v sériové výrobě představit, že někdo ručně měří každý výrobek, který vypadne ze stroje? Na tohle by byl potřeba extra zaměstnanec a není jisté, zda by to vůbec stíhal. Proto se místo měřidel využívají kalibry. Jak takový kalibr vypadá, můžete vidět například zde: https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/.
Různé kalibry pro různé ověřování rozměrů
Kalibr není měřidlo v pravém slova smyslu, protože byste na něm nenašli žádnou stupnici. Neslouží k univerzálnímu měření, nýbrž k ověřování jednoho konkrétního rozměru. Právě proto se kalibry využívají především v sériové výrobě – každý kalibr je vyroben na jeden daný rozměr a pro nový výrobek jiných rozměrů tedy potřebujete zase další kalibr.
Kalibry se ovšem neliší jen svými rozměry, nýbrž i provedením. Závitové kalibry jsou určeny k ověřování rozměrů závitů, válečkové slouží pro měření vnitřních průměrů, třmenové pro vnější rozměry (průměr i délku).
Proč je ověření rozměru kalibrem rychlejší?
Klasické měřidlo musíte přiložit a odečíst rozměr. Můžete se splést jak v přiložení, tak odečtení rozměru, riziko lidské chyby tedy není zanedbatelné. Práce s kalibrem je jednodušší. Má dvě strany – dobrou a zmetkovou. Dobrá musí jít na daný výrobek nasadit a zmetková nikoliv. Nikde nic neodečítáte, šance lidské chyby je mizivá.
Kalibry se tedy vyrábí ve značné škále variant, případně je možné vyrobit je i na míru. Tuto variantu nabízí například firma Michovský Tools, jejíž sortiment kalibrů naleznete na tomto odkazu: https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/.