Přestože se astma projevuje v podobě dušnosti a ztíženého dýchání, reálnou příčinou této nemoci je přetrvávající zánět dýchacích cest – tento zánět je přítomen i v době kdy se u astmatika neprojevují žádné zdravotní problémy. Přehnaná citlivost dýchacích cest může být dána geneticky (vrozená) nebo se projeví pod vlivem prostředí (získaná). Velmi často vás trápí astma díky neléčené alergií na pyl, prach, zvířata. Astma se díky přítomnosti těchto alergenů stále zhoršuje. Astma mohou způsobovat i nealergické součásti vzduchu – prach, kouř cigaret, chemické výpary, prach z mouky a ze staveb.
Astma může být vyvoláno i viry
Například běžnou rýmou. Na tuto nemoc má vliv i špatný psychický stav. Astma se velice zhoršuje, pokud je člověk v neustálém stresu. Psychika však sama o sobě nevyvolává astmatické záchvaty – je pouze faktorem, který na tom spolupůsobí. Pokud astma přetrvává dlouhou dobu, vede to k vyčerpání organismu a k postupnému oslabení plic, ledvin a sleziny. Tento stav druhotně může vést i k oslabení srdce a kritickým onemocněním srdečního svalu.
Astma – rozdělení podle příčin vzniku
- alergické astma – zánět dýchacích cest po vpádu hmotného alergenu
- astma (vnitřní) – chronický zánět bez vlivu vnějšího alergenu
- astma z povolání – přecitlivělost na dané prostředí (pracovní)
- astma ze zátěže – vyprovokována fyzickou námahou
- astma projevující se pouze kašlem – je to chronický varianta astmatu, kde je jen kašel bez zkrácení dechu
- chronická astma vyvolaná dlouhodobým užíváním kortikosteroidů (tj neadekvátní léčba)
- alergické astma na hubu Aspergillus
- astmatické triáda – astma, nosní polypy, alergie na aspirin
S astmatem se nepojí žádná speciální dieta, ani se kupodivu nevyžaduje. Snad jen vyloučení kouření, omezení pití kávy. Jelikož stav při záchvatech komplikuje hlen přítomný v plicích, je vhodné vyvarovat se potravin, které jej produkují. Jsou to dobře známé „tři bílé“ mouka, cukr a mléko.